Quantcast
Channel: Scrima Oradea » Cupa Romaniei
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

CSM Oradea, medalie de bronz la Cupa Romaniei de Spada Feminin, de la Bucuresti !

$
0
0

In acest inceput de saptamana, s-a desfasurat la Bucuresti, in AFI Mall, Cupa Romaniei la Spada Feminin Senioare. La eveniment au participat 40 de sportive, de la 11 echipe din tara, printre care si sportivele de la CSM Oradea, antrenate de Nicolae Ille.

La echipe, CSM Oradea (Benea Bianca (14 ani), Ana Constantin, Andreea Tufan (14 ani) si Alexandra Olteanu) a terminat pe locul trei, dupa ce a trecut in sferturi de UNEFS Bucuresti (45-21) si in finala mica de LPS Craiova (Cezara Constantin, Alexandra Deciu, Roxana Iliescu si Claudia Naboiu, 45-43). Fetele noastre au fost invinse in semifinale, de componentele lotului national, de la CSA Steaua (Ana Maria Branza, Simona Pop, Maria Udrea, Greta Veres si Adela Danciu, 34-45). CSA Steaua a castigat competitia, dupa a trecut in finala mare de CSU Craiova (Diana Donoiu, Alexandra Ionica, Raluca Sbircia, Alice Tudor si Oana Puiu, 45-31).

La individual Benea Bianca s-a clasat pe locul 11 si putem spune ca e o performanta, avand in vedere ca are doar 14 ani. Ana Constantin (fosta Zdanovschi) s-a clasat pe 12. Competitia a fost castigata de fosta campioana mondiala si actuala campioana europeana, Ana Maria Branza (CSA Steaua), care a invins-o in finala pe Maria Udrea (CSA Steaua, 15-6). Medalia de bronz a fost obtinuta de Simona Pop (CSA Steaua), care a invins-o in finala mica pe Anamaria Tataran (CS Satu Mare, 15-12).